Najstariji čovjekovi preci tražili su stalnu zaštitu od prirodnih sila i raznih grabežljivaca. Zaštitu su najčešće nalazili u prirodnim zaklonima – pećinama. Njih su s vremenom ograđivali obrambenim zidom od naslaganog kamenja i grana drveća zbog dodatne zaštite od divljih životinja, nevremena i pripadnika drugih ljudskih zajednica.
Međutim, praljudi su još od najstarijih vremena gradili i razne oblike nastambi od drveta, šiblja i koža životinja. Prve takve nastambe izrađene ljudskom rukom otkrivene su u blizini Nice u Francuskoj. Datiraju se između 450 i 380 tisuća g. pr. Kr. Jedna od njih bila je izrađena od šiblja, a zbog dodatne zaštite bila je okružena većim i manjim kamenim blokovima. U jednoj pećini nedaleko od Nice pronađeni su ostaci nastambe slične šatoru koju su pokrivale kože životinja.
Neandertalski pračovjek je na prostoru središnje Europe gradio razne oblike nastambi od drveta i kože životinja. Prvo su iskopali rupe u zemljištu. Zatim bi iznad rupe napravili konstrukciju od grane drveća koje bi potom prekrili šibljem, granama drveća i kožama.
Potkraj starijeg kamenog doba naši su preci počeli izrađivati nastambe nalik na šatore američkih Indijanaca. Prvo bi postavili drvenu konstrukciju od štapova oko kojih bi razapeli kože životinja. Ponekad su podizali i veće nastambe na čijim su krajevima podizane građevine slične šatorima.
Preteča koliba pojavila se prvi puta početkom srednjeg kamenog doba. Sastojala se od drvene konstrukcije koju je pokrivalo šiblje i grane drveća umjesto koža životinja.