Kineski zid najveće je graditeljsko dostignuće čovjeka. Tijekom vremena se često popravljao zbog dotrajalosti. Najstariji dijelovi zida izgrađeni su u 4. st. pr. Kr., a današnji izgled dobio je u 15. st. Sa svim svojim odvojcima dug je 6400 km, visok 9 m i širok od 6 do 8 m.

U zidu su sazidane brojne kule koje su služile kao stražarnice i mjesta za oglašavanje opasnosti od dolaska pljačkaških nomadskih plemena. Opasnost se javljala dimom po danu ili vatrom po noći. Gradnja zida bila je dugotrajna i mukutrpna. Muški stanovnici države morali su sudjelovati u izgradnji, a često su odvođeni i silom. Zbog velikih ljudskih žrtava Kineski se zid naziva najvećim grobljem na svijetu, jer su poginuli radnici znali ostati sahranjeni u samom zidu. Kineska pučka predaja obiluje pričama o brojnosti žrtava, a jedna od njih sadržana je i u mitu o Djevojci-bundevi Meng Jiang Nu i Velikom zidu.

O autoru

Rođen sam u Zagrebu 1971. Diplomirao (1997.) i magistrirao (2001.) sam na Odsjeku za povijest Filozofskog fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirao sam na Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu interdisciplinarnim doktorskim radom s područja povijesti, arheologije i muzelogije - „Model računalne obrade i prezentacije staroegipatskih predmeta u muzejskim zbirkama u Hrvatskoj“ (2006.). Od 2005. do 2009. godine studirao sam egiptologiju na Sveučilištu u Manchesteru. Od lipnja 2000. do travnja 2011. radio sam na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu gdje sam od siječnja 2002. do listopada 2006. bio voditelj Kompjutorskog laboratorija. Od travnja 2011. radim na Odsjeku za povijest Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu u znanstveno-nastavnom zvanju docenta (2011. - 2020) i izvanrednog profesora (2020. - ). Inicijator sam i voditelj međunarodnog projekta Croato-Aegyptiaca Electronica od 2002. godine. Sudionik sam brojnih domaćih i međunarodnih znanstvenih sku