Na prostoru sjeverne i zapadne Europe u kasnom mlađem kamenom dobu i ranom brončanom dobu pojavila se kultura megalitskih građevina izrađenih od kamenih blokova. Njihov najveći broj smješten je na području Irske, Velike Britanije i Francuske. Najpoznatiji spomenici nalaze se u Stonehengeu, Aveburyu i Castleriggeu u Engleskoj te Carnacu u Francuskoj. Na megalitskim građevinama su često ucrtavani različiti magični znakovi. Drevne predaje kazuju da su druidski svećenici u megalitskim građevinama vodili razne vjerske i magične obrede.
Goleme megalitske građevine podizane su u obliku dolmena ili menhira. Dolmene je činilo nekoliko kamenih potpornja i kamen koji je postavljen kao ravni krov. Služili su i kao ulaz grobnicu i kao sama grobnica. Najpoznatija građevina izrađena u obliku dolmena nalazi se u Stonehengeu na jugu Engleske, a izrađena je između 2000. i 1400. g. pr. Kr. Koja je bila njezina svrha nije točno utvrđeno, a pretpostavlja se da je imala kultnu ulogu.
Menhiri su jednostavno postavljeni kameni blokovi najčešće kružnog ili polukružnog oblika. Ponekad su podizani u nekoliko usporednih redova. Vjerojatno su služili za razne obredne svečanosti, a pretpostavlja se da su bili i svojevrsne zvjezdarnice. Najpoznatije nalazište s ukupno 2935 menhira nalazi se u mjestu Carnac.